27.11.14

MOOS, PUTUKAD JA ILMAOLUD

Minu ja Moonika värvimise ja joonistamise vihik "Moos, putukad ja ilmaolud" jõudis õnnelikult Rahva Raamatusse!
 http://www.rahvaraamat.ee/p/moos-putukad-ja-ilmaolud/612956/et?isbn=9789949332496



Kristel Maamägi ja Moonika Maidre värvimis- ja joonistamisvihik, milles ahv ja jänes vahetavad omavahel kirju ja pakke, on lõbus ja arendav kaasaegne õppematerjal.

Lugu tutvustab inimlikke väärtusi nagu avatus, huvi, sõbralikkus ja kaastunne. Vaatepunktid on paigutatud kahe minategelase kaudu erinevasse keskkonda ja kultuuriruumi, mis annab lapsele suurepärase kogemuse elu mitmekesisusest. Lugu on esitatud nii, et meile tänapäeval iseenesest mõistetavate lõunamaiste rikkuste kõrval väärtustatakse ka kohaliku loodust ja keskkonnasõbraliku eluviisi.

Vihik sobib kasutamiseks erinevate eelteadmiste ja oskustega lapsele. Lisaks pakub võimalusi ka loominguliseks koostööks lapsevanema või vanemate õdede-vendadega, kuna peale värvimise on algpunkte nii ise edasi joonistamiseks kui ka meisterdamiseks. 


Rohkem infot vihiku kohta leiad siit:  https://www.facebook.com/moos.putukad.ilmaolud?fref=ts

Selline ta on:






Lisaks Rahva Raamatule leiab "Moosi, putukad ja ilmaolud"
TALLINNAS
Lugemikust: http://www.lugemik.ee/
Nu Nordicust: https://www.facebook.com/pages/Nu-Nordik/147088663521 ja

TARTUS
Disainimajast: http://www.disainimaja.ee/
Genialistide Klubist: http://www.genklubi.ee/

 Rõõmsat värvimist ja joonistamist!

11.11.14

PIDU SINUS ENESES

KUMUs on hetkel avatud suurepärane näitus Pidu sinus eneses. Art déco mood Aleksandr Vassiljevi kogust.  


Euroopas hästi tuntud moeajaloolase, sisekujundaja, stsenograafi ja väsimatu moe propageerija Aleksandr Vassiljevi (1958) kollektsiooni näitus keskendub Esimesele maailmasõjale järgnenud hingelise ja kehalise vabanemise aastakümnele.
Väljapanek koosneb 80 kostüümist ja üle 200 aksessuaarist, samuti fotodest ja maalidest, mis illustreerivad Euroopa moe arengut sõdadevahelisel perioodil (1918-1939), kui domineerivaks stiiliks oli art déco (kunsti- ja disainistiil, mis sai oma nime Pariisi 1925. aasta rahvusvahelise moodsa tarbekunsti näituse Exposition Internationale des Arts Décoratifs et Industriels Modernes järgi).
Soovitan soojalt!



 




 









8.11.14

MÕTTEAINES 2


"Mõtteaines" on Labürintteatriühendus G9 Tartu Uues Teatris detsembris valmiv uuslavastus.
LG9 ja antud lavastuse kohta saab lähemalt lugeda siit http://labyrintg9.wordpress.com/




FILOSOOFIATUND 4 – ‘vilkuvad pildid’
Osapooli 2. Tartus, 9. oktoobril.
Kui aus olla, siis jäid antud kohtumisel valijaga märkmed tegemata ja kuna tekstiksvormistamine algas alles nüüd, pea kuu aega hiljem, on siin omamoodi tõeks saanud Gaspar Noé sõnum aja hävitavast jõust. Meelde on jäänud vähe. Peamiselt – ‘vilkuvad pildid’.
Nagu ‘Mõtteainese’ puhul juba tavaks saanud, siis avapauguna – palun väga – üks habemega uudis ja eilne anekdoot. Infoajastu uputab enda elanikud värviliste liikuvate piltide sisse. Nõnda tekivad ka tuletatud/tulenevad probleemid ‘Mõtteainese’ reklaamikampaania juures, ja ikka sellestsamast tähelepanuhäirega inimesest.
Žanride üle vaidlema hakkamata võiks kõnealuse teose määratleda kui etenduskunstidega seotud äriprojekti. Millegagi peab inimesi sellele kulutama meelitama, aga selleks vajalikest meetoditest ilmseim on ka ebasoovitavaim.
Absoluutselt ei taha kurja vastu minna kurjaga. Tõesti ei taha vilkuvate piltide seast välja paista veel vilkuvamatega. Pole ka meie asi algatada järjekordset ‘Facebook on halb’ kampaaniat. Facebook ei ole halb, see on suhtlusvahend, loodud lahendusena võimalusterohkes maailmas, ta lahendab mõned probleemid ja paraku ka loob mõned. Samas on maailmas palju probleeme ja neile on ka palju lahendusi. On väga raske ettegi kujutada midagi, mis oleks sobiv ainulahendus kõikidele probleemidele ilma uusi tekitamata.
Facebook nüüd vaevalt suurendab või on suurendanud inimeste ükskõiksust sõprade ja tuttavate poolt toodetava info suhtes. Tahaks loota vähemalt. Paneb mõtlema, et kuidas siis vanasti oli. Kui meediumid olid väheste käes, üksikud trükipressid siin-seal. Siis oli sinu hääl täpselt nii vali, kui kõvasti sa häält tegid. Seisid ja hüüdsid ja kui kedagi hakkas huvitama, siis ta tuli ja jäi kuulama. Ja võibolla kedagi teist hakkas huvitama, et mida need teised kuulavad ja nemadki jäid seisma ja võibolla neid hakkas huvitama see, mida nad kuulsid ja hakkasid kuulama.
See mudel iseenesest pole muutunud. Sajandite möödudes on tehnoloogilised vahendid ainult suurendanud sinu valikuvõimalust või vabadust otsida endale kuulajaid ja endalerääkijaid. See on vabadus, mis on meid ka vangistanud – oma kättesaamatusse. Inimene ei ole võimeline korraga miljarditele kõnet pidama, samamoodi pole ta võimeline korraga neid miljardeid kõnesid kuulama. Ta tahab süüa. Ja uni tuleb. Ja tööd on vaja teha, et saada raha.
Tekst läheb juba pikaks. Kui sa pole mu pereliige või sugulane, kellele parajasti kuklasse hingan, siis võin sind siinkohal ilma karistuseta nimetada sadopeekrist loodokiks, sest sa ei loe seda. Sa lõpetasid lugemise juba pealkirja juures. Sa isegi ei tulnud siia veebilehele. See ei ole süüdistus. Miks sa oleksid pidanud üldse? See tekst läheb veel pikemaks.
Võibolla on see pikk tekst siin ainult igaks juhuks. On arhiiv oma nina teiste asjadesse toppivatele teatriteadlastele, kelle töö ja kirg on tungida autori pähe.
Seega on LTÜ G9 kodulehel halliga hõbevalgel kirjas, mida ‘Mõtteaines’ mõtleb. Kogu mõttekäik, kõigi teemaarendustega. Kõik pesusahtlid on lahti ja meelad trussikud valguvad pillerkaares segamini lopsakate rinnahoidjatega.
Info annab võimu ja LTÜ G9 ei karda panna publikut võimupositsioonile, ise sealt taganeda. Kui sind hirmutab, et me sinu laia silmaringi ja harituse nimel sind tekstimassiividega lapikuks lööme, siis sinu lohutuseks on sul võimalus alati tellida ka lühikokkuvõtteid. Ja miks mitte ka abistavaid pikki lahtiseletusi. Samal ajal anname meie endiselt vastuseid kõiksorti küsimustele, mis võivad tekkida. Võibolla sa kardad küsida. Mingis mõttes sa ei peagi, sest vastused on juba olemas ja neid tuleb aina juurde. Aga sa võid. Sa võid kõike.
Ainus, mida sa ei või, on ‘Mõtteainest’ ignoreerida. Ja meie ei või sul lasta ‘ Mõtteainest’ mitte märgata. Nõnda dikteerib teos, äri. Muidugi võiks ‘Mõtteaines’ olemata olla, poolelijäetuks ja unustatuks saada, et sa saaksid sellest rahu ja meie ei peaks sinu nimel kusagil kellegagi kuidagi võitlema. Paraku ei saa ajas tagasi minna, ‘Mõtteaines’ on juba olemas ja esitab oma nõudmisi.

proovipäev 4

Lahendus 1 on see, et sa otsid ise teost. Sa tahad teost saada ja otsid seda tavapärastest peidukohtadest. Millegipärast leiad sa ‘Mõtteainese’ ja tuled just seda saama. “Andke mulle ‘Mõtteaines’,” ütled sa. Hea meelega anname. Hea meel, et sa tulid. Aga miks sa tulid? Meil ju polnud värvilisi vilkuvaid pilte.
Lahendus 2 on see, et meil on palju värvilisi vilkuvaid pilte. Võibolla on kusagil nende taga või all või sees ka teos, aga selle teose saaaja leidmine on (vähemalt esialgu) olulisem. Mida rohkem vilkuvaid pilte, seda rohkem tarbijaid, tulusam äri. ‘Mõtteaines’ vilgub eredamalt ja kiiremini kui kõik teised, rohkemates kohtades ja kauem, luues nõnda tarbija ja nõudluse. Kui need on loodud, tuleb tarbija kohale ja nõuab teost, pärast saamist võib teose arhvieerida ja siis on see taas tähtsam kui selle reklaam.
Lahendus 3 on see, et andja ja saaja jõuavad äritehingu suhtes puhtasjalikule kokkuleppele. Mõlemad pooled täidavad teose nõudmisi, kuid ainult kõigi kolme osapoole ühisel mõistmisel ja austamisel, seejuures erudeeritud vaoshoitusega. Saaja ja andja huvituvad teineteisest mõõdukalt ja hoiduvad teose suhtes eskaleeritud retoorika kasutamisest. Aristokraatlik treenitud tuimus lubab üle saada nii eiramisest kui propagandast, säästes seejuures energiat olulisemateks tegevusteks nagu söömine, seks ja puhkus.
Lahendus 4, tuntud ka kui Lõpplahendus, on autori, teose ja publiku saamine üheks. See pole autori surm või vaataja surm – rolliprivileegide jagamine, vahetamine ja kombineerimine osapoolte vahel võimaldab liita nad teoses, et nad poleks vastandid selle eri pooltel. Nii muutuvad kriitikad tulutoovamaks, kuna kriitikud asuvad samas kohas ja räägivad kõik samas keeles. Muidu võib tagasihoidlik tarbija öelda, et ‘see teos polnud minu jaoks’ – lõpplahenduse puhul saab ta loojana koos teiste loojatega otsida seda eneslikkust ja minujaokslikkust. Enesekeskne autor teeb teose iseendale, aga endale endana, mitte endale meiena. Ta kortsutab kulmu, kui publik ei naera naerukohtade peal. Ta võib öelda, et ‘tänane publik ei tulnud üldse kaasa’. Lõpplahenduse puhul teevad loojad kõigile koosvoobijatele naljakaid nalju, sest publikust on kuudepikkuse ettevalmistuse jooksul saanud autori teine mina. Teise kritiseerimisest on saanud sisemonoloog enesearengust.
Et algse teema juurde tagasi jõuda ja sellega kõik mõjuvalt kokku võtta, siis peaks võibolla ette ära vabandama, sest kahtlemata vilkuvad pildid tulevad. See on vaja ära teha. Aga vähemalt sina, kes sa oled siiamaani lugema jäänud, mõistad, et me austame sind ega vilguta iialgi lugupidamatusest sinu vastu. Me vilgutame lugupidamatuse vastu ja eneseväärikuse eest, isegi kui see tegu on vale, kuna paneb meist vähem lugu pidama nii teisi kui endid. Vähemalt me üritasime. Ja meie üritusest saab meem, selle tähendus kandub kultuuris ebolana kes-teab-kuhu. Kui mitu aastat läheb, et võrdsuse teater ja selle Lõpplahendus saaks elluviidud, et need võiks rahus surra? Üle 9000.


7.11.14

KAAMEL!




Miina ja Roland abiellusid suvel. Pulmaks kinkisin neile käpik-loomad.


Rohkem minu tehtud käpiknukke  saab näha siin http://kristelmaamagi.tumblr.com/kapiknukk ja siin https://www.facebook.com/kapiknukk?fref=ts



Pulmad ise olid täitsa muinasjutu pulmad!








Pulmapeo lauad nagu ka kõik muu oli oma kätega valmistatud.
Pulmalauast sai hiljem Miina ja Rolandi uue kodu põrand!


 Käisisn Miinal ja Rolandil külas ja ei saanud muidu kui pidin nende armsast kodust paar klõpsu tegema.

 
  
 


Roland joonistas pildi ja Miinale see pilt nii väga meeldis, et ta tikkis selle padjale.












Aitäh Miinale ja Rolandile
Pildid pulmast tegi Kadi

30.10.14

PÖÖNING

Kodu ilma pööninguta on kujuteldamatu.

Pööning on maja mälu. Seda saab lugeda nagu raamatut möödunud aegadest ja kunagistest elanikest. Ühe vana maja pööningul peitub asju, mida inimesed pikkade aastate vältel on tallele pannud. Nad ei ole asju ära visanud vaid viinud need pööningule mõeldes, et ehk läheb neid kunagi veel vaja.
Nii olen mina pooltesse oma lavakujundustesse vajalikku materjali just pööningutelt leidnud ja pea kõik mu mööblitükid pärinevad ka kuskilt katusealustest.